Lumbágó kezelése
Egészség

Lumbágó kezelése otthon: mit javasolnak a gyógytornászok kiegészítő terápiaként?

A lumbágó, más néven derékfájás, gyakori mozgásszervi panasz, ami leginkább a deréktáji izmok, szalagok és csigolyák túlterhelése vagy sérülése miatt alakul ki. Bár sokan csak „hátfájásként” emlegetik, a lumbágó konkrétan az alsó háti szakaszban jelentkezik és hirtelen, akár egy rossz mozdulat után is kialakulhat. Ezért is érdemes tisztában lenni a lumbágó megfelelő kezelésével. A lumbágó tünetei változatosak lehetnek, de a leggyakoribb panasz a hirtelen jelentkező erős fájdalom a deréktájon.

A fájdalom lehet tompa vagy éles, mozgásra rosszabbodik és gyakran kisugározhat a farizmokba vagy a combba is. Előfordulhat izommerevség, mozgáskorlátozottság, sőt, súlyosabb esetekben az is, hogy az érintett nem tud kiegyenesedni vagy felállni. Egyes esetekben zsibbadás, bizsergés vagy gyengeség is jelentkezhet, ami már idegi eredetű problémára utalhat.

A lumbágó kialakulását számos tényező befolyásolhatja. Például rossz testtartás, hirtelen megerőltetés vagy nehéz tárgy emelése, gerincferdülés vagy porckorongsérv, ülő életmód és mozgáshiány, de idesorolható a stressz is, ami izomfeszülést okozhat. Fontos tudni, hogy a lumbágó nemcsak idősebb korban alakulhat ki, ráadásul egyre több fiatal is szenved tőle, főleg az ülőmunka és a mozgásszegény életmód miatt.

Milyen kezelési lehetőségei vannak a lumbágónak?

A lumbágó kezelése mindig attól függ, mi áll a fájdalom hátterében. Az enyhébb esetek otthon is kezelhetőek, míg a súlyosabb panaszok esetén szakember segítségére van szükség. Az egyik kezelései lehetőség a pihenés és a fájdalomcsillapítás. A fájdalom kezdetén rövid pihenés ajánlott, de fontos, hogy ez ne tartson tovább néhány napnál. A túl hosszú fekvés csak rontja a helyzetet. Gyógyszeres fájdalomcsillapítás (pl. ibuprofen, paracetamol) segíthet, de nem helyettesíti a kiváltó ok kezelését.

A másik kezelési módszer a melegítés és a hidegterápia. A meleg borogatás lazítja az izmokat, míg a hideg csökkentheti a gyulladást. Érdemes kipróbálni, hogy melyik esik jobban a fájó területre. Azonban a leghatásosabb kezelési módszer a gyógytorna. A gyógytorna az egyik legjobb kezelési mód lumbágó esetén. Egy szakképzett gyógytornász személyre szabott gyakorlatokkal segít megerősíteni a mély hátizmokat, javítani a testtartást és visszanyerni a mozgásképességet. A rendszeres torna nemcsak a fájdalmat csökkenti, hanem megelőzi a kiújulást is. A gyógytorna mellé más kezelések is társulhatnak, mint a manuálterápia és a masszázs.

Természetesen az életmódváltás is nagymértékben hozzájárulhat a lumbágó hosszú távú kezeléséhez.

A helyes testtartás, ergonomikus munkakörnyezet, megfelelő matrac és rendszeres mozgás, mind hozzájárulnak a derék egészségéhez. Ha otthonról dolgozunk, akkor fitness labdán is üldögélhetünk munka közben. Ezen a labdán ugyanis jobbra-balra tudunk dülöngélni, ugrálhatunk, ráadásul nyújthatunk is, így az izmaink sem fognak merevek lenni. Nagyon fontos, hogy az étrendünket is a munkánkhoz és a napi életvitelünkhöz alakítsuk! Pihenjünk sokat és rendszeresen végezzünk nyújtó gyakorlatokat, mint például a pilates.

Lumbágó kezelése otthon: mit javasolnak a gyógytornászok kiegészítő terápiaként? bejegyzéshez a hozzászólások lehetősége kikapcsolva